Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Jak funkcjonalnie urządzić poddasze?

10 marca 2021 poddasze

Jeśli poddasze jest odpowiednio urządzone, nawet jeśli posiada skosy, może być funkcjonalne i użytkowe. Może pełnić funkcję dużego salonu, sypialni czy biura, co jest bardzo istotne, kiedy dom nie ma zbyt dużego metrażu i liczy się każda przestrzeń. Jak funkcjonalnie urządzić poddasze i wykorzystać jego potencjał?

Ważna jest przestrzeń

Nowe domy Ursynów  to fraza, która coraz bardziej zyskuje na popularności w wynikach wyszukiwania.  Nic dziwnego, inwestycje zlokalizowane w okolicy nie mają z reguły zbyt dużej powierzchni, ale za to mają użytkowe poddasze. Jeśli odpowiednio je urządzimy, taka aranżacja będzie dodawała przestrzeni i funkcjonalności. No właśnie, przestrzeń jest tu kluczowa. Jeśli poddasze zostanie zamknięte, a do tego wniesiemy przypadkowe meble, pomieszczenie zamiast być przestronne i funkcjonalne, będzie przytłaczające. Jak więc je odpowiednio urządzić?

Jeśli jest taka możliwość, warto zaaranżować poddasze tak, żeby było otwarte. Jeśli ma być tam salon, biblioteka i pokój gościnny, można wydzielić je bez konieczności stawiania ścian. To sprawi, że całe poddasze, mimo że będzie pełniło wiele funkcji, będzie przestronne. To szczególnie ważne, kiedy na górze są skosy, które nie dość, że pomniejszają wnętrze, to jeszcze mogą utrudniać wstawienie większego mebla.

Jak z salonu wydzielić bibliotekę, miejsce do spania dla gości czy kącik do zabaw? Sposobów jest kilka. Dużą rolę odgrywają dodatki i oświetlenie. Jedną lampę warto powiesić nad stolikiem do kawy, drugą postawić przy fotelu i regale z książkami, a trzecią przy łóżku. To samo dotyczy dywanów i pozostałych tekstyliów, które nie dość, że dzielą wnętrze, to jeszcze stanowią element dekoracyjny.

Jeśli poddasze ma być otwarte i dawać przestrzeń, warto zadbać o to, żeby było jasne. Na kolory ścian i dodatków na pewno sprawdzą się odcienie brązu. Chcąc wprowadzić mocny akcent, warto zwrócić uwagę na to, żeby nie zdominował wnętrza. Tapeta czy ozdobny tynk, po raz kolejny pozwolą wydzielić wnętrze, ale nie mogą być przytłaczające.

Meble z sieciówki czy od stolarza?

Kiedy ściany są już pomalowane, pora na meblowanie. Nowe domy na Ursynowie często na poddaszu mają skosy, co sprawia, że nie można wstawić tam każdego mebla. Czy to oznacza, że najlepiej skorzystać z usług stolarza? Jeśli komuś zależy na idealnym dopasowaniu mebli do skosów i maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, na pewno jest to opcja, którą warto rozważyć. Meble z sieciówek są jednak na tyle funkcjonalne, że też dadzą radę.

Żeby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, warto skupić się na tym, żeby w pierwszej kolejności wykorzystać miejsce jakie jest pod skosami. Warto ustawić tam niskie komody. W tej roli na pewno sprawdzą się szafki RTV, które standardowo mają od 50 do 60 cm wysokości. Pod skosy zmieszczą się też różnego rodzaju kosze i pudełka, w których można przechowywać zabawki, magazyny, koce, czy też rzadko używany sprzęt elektroniczny.

Pod samym skosem można również ustawić łóżko, albo kanapę. Ważne jednak żeby postawić na model mebla z niskim oparciem. Najlepiej, żeby w pobliżu znajdowało się duże okno, które sprawi, że kącik wypoczynkowy będzie oświetlony, a sam skos nie będzie wydawał się ciężki.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

samochód elektryczny
alkomat

Gdzie kupić alkomat?

18 lipca 2022

Jak wybrać przydomową szklarnię

Jesteś zainteresowany reklamą?