Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Jak wybrać przydomową szklarnię?

7 czerwca 2021 Jak wybrać przydomową szklarnię

Macie dość smaku warzyw kupowanych w marketach? A może chcecie jeść jedynie ekologiczną żywność, której cena w sklepach jest bardzo wysoka? Jeśli tak – przygotujcie przydomową szklarnię. Możecie w niej uprawiać zarówno warzywa, jak i owoce, zapewniając sobie dostęp do świeżych produktów, pozbawionych sztucznych nawozów czy oprysków. Jak wybrać szklarnię, aby spełniła wasze oczekiwania?

Wielkość szklarni

Zacznijmy od rzeczy oczywistej, czyli wielkości szklarni. Musi być ona dopasowana do powierzchni ogrodu, ale także rodzaju roślin, jakie chcecie w niej uprawiać. Kilka rzędów pomidorów, ogórków czy dwie grządki truskawek nie wymagają znaczącej powierzchni. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy chcecie zwiększyć plony lub wprowadzić dodatkowe gatunki roślin. Wówczas lepiej pomyśleć o dużych szklarniach, które można zbudować samodzielnie lub kupić gotowe w sklepach ogrodniczych.

Druga z wymienionych możliwości jest z pewnością wygodniejsza, szczególnie jeśli nie macie doświadczenia w majsterkowaniu. Gotowe szklarnie to konstrukcja wykonana z różnych materiałów oraz specjalna folia, którą nakłada się na wcześniej zbudowane rusztowanie. Warto zaplanować rozmieszczenie szklarni w miejscu, w którym będziecie mieć dostęp do wody oraz prądu. Jeśli chcecie stworzyć w pełni automatyczną uprawę roślin, zadbajcie o systemy zraszające. W ich zakupie pomoże pożyczka na raty.

Z czego powinna być zrobiona szklarnia?

Jak wspomnieliśmy, podstawowym rozwiązaniem, jest szklarnia foliowa. Bardziej zaawansowane budowle to szklarnie wykonywane ze specjalnego tworzywa. Przeznaczone są raczej do profesjonalnej uprawy roślin, jednak jeśli macie wystarczająco dużo wolnego miejsca w ogrodzie – warto zdecydować się na tego rodzaju szklarnię. Dodatkowym atutem są wywietrzniki, pozwalające w łatwy sposób regulować temperaturę oraz wilgotność w szklarni, co nabiera ogromnego znaczenia podczas upalnego lata.

Decydując się na szklarnię wykonaną z tworzywa, w której zakupie pomoże pożyczka na raty, dajecie sobie więcej możliwości uprawy roślin, także w sezonie zimowym. Wówczas niezbędne będą urządzenia grzewcze, zapewniające sadzonkom optymalną temperaturę. Sprzęt tego rodzaju możecie kupić w sklepach ogrodniczych lub w marketach budowlanych, gdzie wybór urządzeń do zimowej uprawy roślin w szklarniach jest naprawdę imponujący. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę ze szklarniowymi warzywami i owocami, poradźcie się specjalistów, jaką szklarnię wybrać, a także jaki osprzęt będzie niezbędny, by uprawa była nie tylko efektywna, ale także łatwa.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

samochód elektryczny
alkomat

Gdzie kupić alkomat?

18 lipca 2022

Jak wybrać przydomową szklarnię

Jesteś zainteresowany reklamą?