Gdy marzy nam się auto elektryczne z Holandii, powinniśmy wpierw dowiedzieć się o nim więcej. Czym możliwe jest ładowanie go w warunkach domowych? Czy może konieczne jest każdorazowe udawanie się na specjalne stacje? Przekonajmy się.
Ładowanie samochodu elektrycznego w domu
Obecnie rozwija się w Polsce ogólnodostępna infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych. Mimo to dla wielu osób najlepszym sposobem jest korzystanie z punktu ładowania w domu. Jeśli tylko wyposażymy się w odpowiednie akcesoria, nie będzie to dla nas najmniejszym problemem.
Możemy zostawić samochód w garażu lub pod domem, podłączyć na całą noc, a z rana jechać w drogę, nawet na dłuższą trasę, bez obaw o rozładowanie pojazdu. Pozwoli nam to też zaoszczędzić czas i pieniądze, które musielibyśmy poświęcić na szukanie publicznej stacji.
Ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka
Gdy decydujemy się na sprowadzenie auta elektrycznego, raczej skłaniamy się do ładowania go w domu lub garażu. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze. Czas nieco mniej, bo przeważnie takie ładowanie wiąże się z nawet kilkoma godzinami. Jednak możemy samochód zostawić na noc w bezpiecznym miejscu, a zostanie naładowany do pełna.
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z gniazdka. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni kabel, który podpinamy tez do pojazdu. Nie ma wtedy potrzeby sięgania po specjalne akcesoria czy rozbudowę garażu.
Jednak trzeba liczyć się z tym, że nie jest to ani najwydajniejsze ani najszybsze rozwiązanie. Jednocześnie koszty są niskie i sam proces ładowania prosty, ale trwa on nawet 20 godzin, jeśli ładowarka ma 2,4 kW, a takie modele przeważnie się trafiają.
Ładowanie samochodu elektrycznego specjalną ładowarką domową
Jeśli chodzi o auto elektryczne z Holandii, to lepszym sposobem będzie sięgnięcie po ładowarki przeznaczone do samochodów elektrycznych. Pozwoli to na szybsze załadowanie samochodu. Możemy zdecydować się albo na wallbox albo na ładowarkę wolnostojącą – zależnie od własnych potrzeb.
Jednak ta inwestycja jest nieco droższa. Konieczne jest też przebudowanie sieci domowej, a czasami nawet okaże się, że instalacja nie będzie w stanie znieść takiego obciążenia. Można jednak zdecydować się na ładowarkę o mocy do 7,4 kW. Wtedy może korzystać z zasilania jednofazowego, a sprawdzi się lepiej od mobilnej. Poza tym w ostatecznym rozrachunku będziemy ładować samochód znacznie krócej.
Zawsze jednak lepiej zasięgnąć rady u elektryka, który pomoże zadecydować, które rozwiązanie do naszej sieci domowej będzie najlepsze.