Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co zrobić, by zmniejszyć poziom stresu na co dzień?

4 września 2020 poziom stresu na co dzień


Stres to czynnik, który najbardziej zagraża naszemu umysłowi i ciału. Ma on różne twarze, a co najgorsze potrafi niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie i postrzeganie świata. Dlatego też trzeba go jak najszybciej wyeliminować z życia, by nie wyrządził on nieodwracalnych szkód.

W jakich sytuacjach ludzie są poddani przewlekłemu stresowi?

Na pewno choroba w rodzinie jest sytuacją wielce stresującą. W końcu nigdy nie wiadomo, co będzie dalej ani jak będzie przebiegać dalsze leczenie. Powodować stres mogą też kłopoty finansowe. One wpływają na to, że brakuje pieniędzy, a rachunki trzeba przecież z czegoś płacić. Utrata pracy przez jednego z rodziców to także powód do awantur domowych i kłótni.

Para boi się jak teraz da sobie radę, żyjąc z jednej pensji i stąd biorą się wszelkie napięcia nerwowe między nimi. Mobbing w pracy to również zjawisko, które wzmaga stres. Dzieje się tak, bo pracownik, którego on dotyka, jest ciągle upokarzany i rugany przez szefa. A swoją pracę ma wykonać na już, bo gonią go odgórnie narzucone terminy.

Objawy przewlekłego stresu

Po pierwsze stres to przeważnie bezsenność i zarwane noce. Układ nerwowy jest poddany zbyt wielkiemu obciążeniu i w ten sposób nam to komunikuje. Osoba w stresie nie ma także apetytu ani ochoty na jedzenie. Jej żołądek jest tak ściśnięty, że prawie podchodzi jej do gardła. Osoba poddana silnemu stresowi miewa częste bóle brzucha i mięśni. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest napięta wewnętrznie jak struna. I każdy nawet najmniejszy ruch sprawia jej fizyczny ból.

Zestresowanemu człowiekowi często drżą ręce i w sytuacjach napięcia i zdenerwowania nie potrafi płynnie mówić a niekiedy wydusić z siebie ani słowa. Następuje u niego blokada psychiczna, która po uspokojeniu się mija. Człowiek, który wszystko w sobie dusi emocjonalnie- ma często tendencję do agresji i wybuchów złości. Musi przecież jakoś wyrzucić negatywne emocje. A krzyczenie na innych przynosi mu w pewnym sensie ukojenie.

Czy stres ma jakieś zdrowotne konsekwencje?

Oczywiście, że tak. To przez niego dochodzi do nadciśnienia tętniczego, wylewów i zawałów. On odpowiada za takie schorzenia jak wrzody żołądka, nagłe skoki poziomu cukru we krwi czy lęki i zaburzenia psychiczne. Stres jest również powodem tego, że ludzie mają myśli samobójcze czy problemy z sercem lub nerkami. To kortyzon wytwarzający się w trakcie stresu jest odpowiedzialny za to, że nasze narządy wewnętrzne zaczynają gorzej pracować.

Jak radzić sobie ze stresem?

Po pierwsze trzeba zmienić podejście do życia. Nie należy tak emocjonalnie przeżywać wszystkich porażek, a raczej cieszyć się małymi sukcesami. Po drugie trzeba się zdrowiej odżywiać i w miarę możliwości wychodzić na spacery. Nie zaszkodzi również wykonywać prostych ćwiczeń relaksacyjnych, które odprężą umysł i mięśnie.

Ponadto pomogą na nerwy także ziółka uspakajające i czynności takie jak gorąca kąpiel czy ulubiony film lub serial w telewizji. Pozwalają one nie myśleć o problemach, a dodatkowo tłoczą do naszej głowy wyłącznie miłe skojarzenia. W zwalczaniu stresu właśnie o to się rozchodzi, by wymazać złe wydarzenia z pamięci i zastąpić je dobrymi.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

objawy zapalenia spojówek

Typowe objawy zapalenia spojówek

30 października 2021

Tlenoterapia hiperbaryczna - co warto o niej wiedzieć?

Jesteś zainteresowany reklamą?