Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć o tlenoterapii hiperbarycznej?

15 października 2021 Tlenoterapia hiperbaryczna - co warto o niej wiedzieć?


Nowoczesna medycyna sięga często po bardzo nowoczesne i niespotykane do tej pory metody leczenia. Jedną z ciekawszych propozycji jest z pewnością tlenoterapia hiperbaryczna, która realizowana jest w specjalnej komorze. Czym jest taka komora hiperbaryczna, a przede wszystkim jakie zalety może przynieść realizowana w niej terapia? Kto konkretnie powinien się na nią zdecydować?

Czym jest komora hiperbaryczna?

Jeśli chce się zrozumieć, jakie korzyści niesie ze sobą terapia hiperbaryczna i na czym tak w ogóle ona polega, najpierw trzeba dowiedzieć się absolutnych podstaw w tym zakresie, czyli czym tak właściwie jest komora, w której taka terapia jest realizowana? Komora hiperbaryczna – w Warszawie taką terapię oferuje m.in. https://bodyoxy.pl/ – to specjalne urządzenie, w którym panują bardzo specyficzne warunki. Wewnątrz niej obecne jest trzykrotnie wyższe ciśnienie niż atmosferyczne, a także znacznie zwiększona jest podaż tlenu. Dzięki wysokiemu ciśnieniu znikają fizjologiczne bariery przenikania tlenu, więc może on być dostarczany do organizmu znacznie efektywniej. Sprawia to, że każda komórka ciała dostaje znacznie większą ilość tlenu niż podczas zwykłego oddychania w atmosferze. Powoduje to znacznie efektywniejsze funkcjonowanie organizmu m.in. w zakresie zdolności do przeciwdziałania różnego rodzaju dolegliwością. Jest to tzw. tlenoterapia, czyli leczenie tlenem.

Dlaczego leczenie tlenem jest tak ważne?

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem, o którym trzeba się dowiedzieć, jest zasadność stosowania czystego tlenu. Jak bowiem każdy wie, jest on niezbędny do oddychania i funkcjonowania organizmu. Jakie ma jednak znaczenie w zakresie leczniczym? Odpowiednia ilość tlenu w organizmie to przede wszystkim dobre i efektywne dotlenie wszystkich jego komórek. Prowadzi to do odpowiedniego realizowania licznych procesów biochemicznych czy też do działania przeciwdrobnoustrojowego. Dzięki temu, że w wyniku wyższego ciśnienia do organizmu przedostaje się więcej tlenu, znacznie lepiej leczone są np. liczne stany zapalne czy też podnosi się liczba komórek macierzystych w krwiobiegu.

Dlaczego warto stosować tlenoterapię?

Jak widać, wyższa podaż tlenu może być naprawdę bardzo ważna w przypadku każdego człowieka. Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, na co konkretnie takie leczenie może pomóc. W jakich przypadku problemów zdrowotnych warto wybrać się do komory hiperbarycznej na tlenoterapię? Jak się okazuje, tlenoterapia hiperbaryczna jest wskazana dla tych osób, które cierpią na liczne choroby przewlekłe i o charakterze ostrego przebiegu. Wśród tych, do których leczenia szczególnie mocno poleca się stosowanie tlenoterapie, wymienić można chorobę dekompresyjną, która spotykana jest wśród nurki i pilotów. W wyniku tej choroby w organizmie pojawiają się pęcherzyki azotu, który stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Konieczne jest więc jego jak najszybsze usunięcie. Oprócz tego tlenoterapia polecana jest w przypadku zatruć tlenkiem węgla, zatorów gazowych powstałych w wyniku operacji, a także urazów mięśniowo-szkieletowych i martwiczych zakażeń tkanek. Terapia tlenem rewelacyjnie sprawdza się również w przypadku leczenia poparzeń drugiego i trzeciego stopnia.

Czy są jakieś przeciwskazania?

Jak więc widać, stosowanie tlenoterapii ma naprawdę ogromne korzyści dla zdrowia i pomaga uporać się z poważnymi schorzeniami. Warto się jednak teraz jeszcze zastanowić nad tym, czy są może jakieś przeciwwskazania do jej stosowania. Czy są jakieś dolegliwości, które wykluczają daną osobę ze stosowania terapii tlenem? Jak można się domyślić, najważniejszym czynnikiem wykluczającym jest w tym wypadku choroba nowotworowa, lecz również takie przypadłości jak padaczka, klaustrofobia czy też infekcja wirusowa.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

objawy zapalenia spojówek

Typowe objawy zapalenia spojówek

30 października 2021

Tlenoterapia hiperbaryczna - co warto o niej wiedzieć?

Jesteś zainteresowany reklamą?