Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak leczyć uzależnienia, by już nigdy więcej nami nie zawładnęły?

18 września 2020 Jak leczyć uzależnienia


Człowiek to istota, która łatwo popada w uzależnienia. Wystarczy kilka tygodni, by przyzwyczaił się do danego czynnika lub nałogu i nie mógł bez niego normalnie funkcjonować. Na szczęście przy odrobinie szczęścia każdy uzależniony ma szanse, by pokonać swoje wewnętrzne demony.

Od czego można się uzależnić?

Po pierwsze od wszelkiego rodzaju używek. Alkohol, papierosy czy narkotyki spożywane regularnie sprawiają, iż nie można się bez nich obejść. Pokusa sięgnięcia po nie wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i jest tak silna, że trudno się jej oprzeć. Gdy stadium uzależnienia jest zaawansowane, ogarnięty nim człowiek jest w stanie zrobić, by kupić kolejnego skręta czy jeszcze jedną butelkę wódki. Po drugie można uzależnić się od hazardu.

Szał wygrywania jest tak silny, że maniak hazardowy gotów jest zastawić wszystko, by jeszcze raz spróbować szczęścia w kasynie. Można także zostać nałogowym użytkownikiem Internetu i nie wyobrażać sobie życia bez niego. Podobne mechanizmy psychologiczne działają w przypadku telewizora i telefonu komórkowego. Uzależnić można się też od słodyczy i adrenaliny. Oba te czynniki w sumie sprawiają radość, ale wyłącznie na krótką metę.

Jak uzależnienie wpływa na nasze życie?

Oczywiście destrukcyjnie. Jeżeli chodzi o używki, to one przynoszą ulgę na krótki moment. Owszem można poczuć się po nich nieco lepiej, lecz to efekt placebo. Gdy problemy się nawarstwią, znowu nie uda się nam obronić przed ich zażyciem. Używki sprawiają, że człowiek przestaje myśleć logicznie i racjonalnie. Ponadto staje się zakładnikiem swojego nałogu. Na niehigienicznym i wyniszczającym trybie bytowania cierpi nasz organizm. Używki go osłabiają i prowadzą do tego, że staje się mniej odporny.

Jeśli chodzi o inne formy uzależnień- to one kradną nasz cenny czas, odciągają nas od pracy i skutkują tym, że zaczyna nam brakować pieniędzy i motywacji, by prowadzić aktywny tryb życia. Słodycze i adrenalina to rzeczy, które silnie uzależniają. Człowiek pod ich wpływem nie jest w stanie dostrzec, że robi coś złego. Dzieje się tak, że powstawanie negatywnych skutków ich działalności jest mocno rozłożone w czasie i trudno je od razu dostrzec. Jak leczyć uzależnienia? Najlepiej zrobić to znajdując od razu ich prawdziwą przyczynę, a dopiero potem zwalczając ich objawy.

Jak leczyć uzależnienia skutecznie?

Po pierwsze należy zdać sobie sprawę, że jest się w ogóle od czegoś uzależnionym. To połowa sukcesu. Po drugie trzeba czynnik, który rujnuje nasze zdrowie natychmiast od nas odciąć i odizolować. Tylko wtedy jest nadzieja, iż uda nam się o nim zapomnieć. Po trzecie w walce z nałogiem, jaki by on nie był- kluczowe jest wsparcie rodzin, przyjaciół i dobrego terapeuty. Tylko on będzie umiał określić, gdzie leży nasze źródło problemu.

W walce z uzależnieniem ważne jest także to, by mieć stałe zajęcie. Wtedy prościej jest funkcjonować, a i pokusy staną się mniej atrakcyjne. Nuda i brak zorganizowania to wytyczne, które mogą zniweczyć wszystkie rezultaty odbytej wcześniej terapii. Dlatego osoba po odwyku nie powinna absolutnie izolować się od innych, bo to grozi nawrotem uzależnienia.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

objawy zapalenia spojówek

Typowe objawy zapalenia spojówek

30 października 2021

Tlenoterapia hiperbaryczna - co warto o niej wiedzieć?

Jesteś zainteresowany reklamą?