Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Typowe objawy zapalenia spojówek

30 października 2021 objawy zapalenia spojówek

Jednym z najpopularniejszych schorzeń narządu wzroku jest zapalenie spojówek. Może mieć ono różne podłoże: bakteryjne, wirusowe, alergiczne lub grzybicze. Choć dolegliwość mija na ogół samoczynnie, jej objawy bywają bardzo uciążliwe. Są jednak sposoby, aby je załagodzić. Warto także wdrażać działania profilaktyczne.

Zapalenie spojówek – typowe objawy

Charakterystycznym objawem zapalenia spojówek jest przekrwienie oka. Oprócz tego oko na ogół łzawi i swędzi. Zdarza się również poczucie swędzenia i kłucia. Występuje światłowstręt. Może pojawić się obrzęk, a nawet wodnista lub lepka wydzielina. Zespół objawów związany jest z przyczyną zapalenia spojówek. Schorzenie o podłożu bakteryjnym cechuje się ropną wydzieliną, która wypływa z oka w nocy. Z kolei wirusowe podłoże sprawia, że objawy są ograniczone zwykle do jednego oka. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy nie mijają w przeciągu kilku dni. Być może istnieje konieczność przyjmowania leków antyhistaminowych. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zapalenie-spojowek

Jak załagodzić zapalenie spojówek?

Aby załagodzić objawy zapalenia spojówek lub zapobiegać jego pojawieniu się, należy często być ręce i dbać o higienę. Nie powinno się trzeć oczu. Nie wolno stosować kosmetyków oraz ręczników należących do innych osób. W czasie choroby nie zaleca się wizyt na basenie, należy także unikać makijażu oka. Osoby, które mają skłonności do uczuleń, powinny w miarę możliwości unikać czynników drażniących (np. sierści zwierząt czy pyłków kwiatów). Warto sięgnąć po specjalne preparaty dostępne w aptece. Krople do oczu pomogą załagodzić uciążliwe objawy. Należy także częściej myć soczewki kontaktowe, a w przypadku silnych objawów, najlepiej zupełnie z nich zrezygnować. Aby zadbać o profilaktykę, warto zwracać uwagę na jakość samych soczewek. Można sięgnąć po soczewki firmy Acuvue, które zawierają czynnik nawilżający i chronią oczy przed promieniowaniem UV. Są one wytwarzane z miękkich, elastycznych i przepuszczających tlen materiałów, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort (więcej informacji można znaleźć na stronie producenta Acuvue.pl).

Zapalenie spojówek bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest to dokuczliwa choroba, która ma charakter zakaźny. Choć na ogół mija samoczynnie, warto mieć na uwadze zalecenia. Najważniejsza jest prawidłowa higiena. Chodzi o to, aby nie zaostrzać występujących już objawów i zmniejszyć ryzyko zarażenia innych. W miarę możliwości warto zadbać o to, aby oczy mogły odpocząć od telewizji i komputera.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

objawy zapalenia spojówek

Typowe objawy zapalenia spojówek

30 października 2021

Tlenoterapia hiperbaryczna - co warto o niej wiedzieć?

Jesteś zainteresowany reklamą?