Rdzewienie stali to naturalny proces utleniania metalu, który prowadzi do jego degradacji. Korodujący materiał traci wyjściowe właściwości i z czasem ulega zupełnemu rozpadowi. W celu ochrony elementów metalowych przed korodowaniem stosuje się różne rodzaje zabiegów. Do stali dodaje się substancje zmniejszające jej podatność na korozję. Stal poddaje się ocynkowi lub zabezpiecza powłokami ochronnymi. Olej antykorozyjny jest przykładem tego typu powłoki i ma charakter zabezpieczenia tymczasowego.
Właściwości oleju antykorozyjnego
Mineralny skład i dodatkowe substancje uszlachetniające, zwiększające przyczepność oleju antykorozyjnego do chronionych powierzchni sprawiają, że tego typu preparaty są tanie, wygodne w użyciu i niezwykle skuteczne w zakresie ochrony stalowych elementów wystawionych na bezpośrednie działanie wilgoci. Olej antykorozyjny ze sklepu https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000000308/olej-do-ochrony-antykorozyjnej silnie przylega do chronionej powierzchni, tworząc grubą, woskową, nieprzepuszczalną dla wody powłokę ochronną. Dzięki dużej płynności dobrze rozprowadza się na powierzchni skomplikowanych elementów, wnika w szczeliny i zakamarki, a za sprawą dobrej przyczepności nie spływa i dość szybko się utwardza. Olejowa powłoka odcina dopływ powietrza do metalu, co ma bezpośredni wpływ na spowolnienie procesu utleniania metalu. Chroni również przed wilgocią, która potęguje korozję.
Ochrona elementów stalowych przechowywanych na zewnątrz
Jeśli proces produkcji podzespołów do różnego rodzaju maszyn, narzędzi, urządzeń czy pojazdów składa się z wielu etapów i wymaga okresowego przechowywania wcześniej przygotowanych elementów na zewnątrz, na ten czas zwykle zabezpiecza się je przed korodowaniem. Ich powierzchnię spryskuje się lub zanurza w oleju antykorozyjnym. To tymczasowe zabezpieczenie przed korozją, które można w prosty sposób usunąć ze stalowego elementu przed kolejnym etapem procesu obróbki. Olej antykorozyjny w sprayu lub płynie można wykorzystać również do ochrony stalowych maszyn, narzędzi i urządzeń przechowywanych pod chmurką, do zabezpieczenia stalowych wnęk i podłóg przed korodowaniem, ochrony kabin w pojazdach rolniczych i budowalnych lub ograniczenia procesu rdzewienia innych konstrukcji stalowych.
Specjalistycznego oleju antykorozyjnego używa się zwykle wówczas, gdy stalowy element nie posiada innego zabezpieczenia przed korozją i gdy użycie tradycyjnej powłoki ochronnej w formie antykorozyjnej farby lub lakieru nie jest wskazane. Ochronną powłokę olejową można szybko usnąć i wykorzystać zabezpieczoną w ten sposób część do pracy lub poddać ją procesowi dalszej obróbki.