Czy popularne gry internetowe mają na dzieci zawsze pozytywny wpływ?

Dzisiejsza młodzież więcej czasu spędza w wirtualnej rzeczywistości niż w realnym świecie. Sytuacja ta jest spowodowana dwoma czynnikami. Po pierwsze wyimaginowany świat wydaje im się znacznie ciekawszy i kolorowy od prawdziwego. A po drugie do jego popularyzacji w dużej mierze przyczynił się rozwój Internetu i gier w trybie online.

Najbardziej popularne gry internetowe

Jeśli chodzi o tę kwestię, to prym nadal wiodą gry imitujące przebieg meczu piłkarskiego. Tak to już jest, że dzieci kochają futbol czy w wydaniu cyfrowym na komputerze, czy ten prawdziwy uprawiany na zielonej murawie. Równie dużo wrażeń młodym ludziom sprawiają gry, w których trzeba tworzyć miasta, państwa czy nawet cywilizacje od podstaw.

Widocznie dzieciaki kręci fakt, iż mogą się wcielać w rolę Pana Boga, bo to od nich będzie zależał wygląd miast, miasteczek i wsi. Poza tym w tego rodzaju grach wciągające jest to, że aby rozwijać swoje miasto- należy wykonywać szereg zadań, za które otrzyma się pieniądze. Dopiero za otrzymaną wypłatę można wprowadzać w swojej koncepcji miasta jakieś modyfikacje.

Jakie jeszcze gry wywołują u młodzieży szkolnej szybsze bicie serca?

Na pewno te, które są oparte na imperialnej wizji świata. To znaczy, żeby podbijać i zdobywać nowe tereny, trzeba inwestować w rozwój własnej armii i ją doszkalać. Nie zaszkodzi także, gdy uda się po drodze wygrywać mniejsze taktyczne zwycięstwa wojenne, bo tylko one są źródłem ewentualnego finansowego bogactwa. Za zarobione w ten sposób pieniądze można kupować żołnierzom lepszą broń, pojazdy i strój bitewny i znacznie powiększyć liczebność wojsk. W tego typu strategicznych grach oczywiście nie da się uniknąć przemocy i rozlewu krwi. Jednak młodym ludziom to specjalnie nie wadzi, bo oni są przyzwyczajeni do tego typu atrakcji.

Zresztą wynika to z faktu, że ani telewizja, ani Internet nie stroni od tego typu scen. Ich filmy i gry po prostu ociekają krwią. Na zupełnie przeciwnym biegunie emocjonalnym znajdują się za to gry internetowe, które bazują na wiejskim życiu. Chodzi w nich głównie o to, by poznać wiejskie realia lub wyhodować i przygarnąć zwierzątko niemal od urodzenia. Gdy się o nie dba, ono rośnie niczym na drożdżach i momentalnie osiąga postać dorosłą. Oczywiście w tego rodzaju zabawie online można mieć więcej niż jedno zwierzątka. Ta gra ma służyć temu, by dzieci w ogóle poznały wszystkich mieszkańców farmy. W świecie rzeczywistym coraz trudniej ujrzeć prawdziwego konia czy świnię.

Czemu popularne gry internetowe zabierają młodym ludziom tyle czasu?

Odpowiedź chyba tkwi w tym, że one mówią im niekiedy o wiele więcej o otaczającym ich świecie niż wiecznie zapracowani rodzice. Ponadto w grach zdarzają się rzeczy, które byłyby nierealne w prawdziwym życiu. Właśnie ta odmienność i nagłe zwroty akcji hipnotyzuje młodzież i sprawia, że jest ona zapatrzona w gry internetowe niczym w obrazek. Nieczytanie książek i chęć robienia tylko przyjemnych rzeczy doprowadziła do tego, że współczesne dzieciaki stawiają gry internetowe na pierwszym miejscu- zaniedbując inne obowiązki.

Redakcja monstrum.com.pl