Ciekawe gry na telefon i ich rozwój

Rozwój smartfonów

Najbliższe kilka lat przyniosły rynkowi mobilnemu ogromny rozwój w kwestii używanych technologii i podzespołów. Głównie chodzi tutaj o rozwój smartfonów, które zaczynały swoją poważną przygodę z rynkiem konsumenckim w 2007 roku kiedy to Apple wydało swój pierwszy model Iphone’a. Oczywiście wcześniej smartfony również istniały (warto spojrzeć na przykład na telefony od Nokii z lat 2002-2007), ale to właśnie Apple doprowadziło do gwałtownej popularyzacji telefonów z dużym ekranem dotykowym.

Jeszcze zaledwie siedem lat temu standardem specyfikacyjnym w najbardziej flagowych modelach smartfonów od Samsunga, Sony czy LG były Snapdragony 800 i 801 oraz 2 gigabajty pamięci RAM.

Na ówczesne czasy liczby te robiły zapewne piorunujące wrażenie, ale kiedy porówna się je do przełomu 2019 i 2020 roku w którym smartfon z średniej (a niektórzy pokusili by się pewnie o stwierdzenie, że jest to nadal niższa półka cenowa jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że obecne flagowce przekraczają z reguły próg 3 tysięcy złotych) półki cenowej kosztujący około 1000 złotych, posiada 6 GB RAMu i procesor o mocy obliczeniowej kilkadziesiąt razy większej od procesorów z 2012 czy 2013 roku.

Gry mobilne kiedyś i dziś

Podobna rewolucja dotknęła również gry mobilne na Androida i iOS. Przed 2007 rokiem najpopularniejszym standardem gier były produkcje oparte o środowisko JAVA. Były to proste gry 2D, które najczęściej opierały się na bardzo płytkiej mechanice i równie płytkiej i prostej fabule.

Przełom nastąpił w 2007 (premiera iOS na iPhonie 2G) oraz pod koniec 2008 roku (premiera Androida na HTC G1) kiedy to dwaj giganci technologiczni pokazali swoje nowe systemy operacyjne. Otwartość kodu owych systemów, a zwłaszcza Androida, a także łatwość programowania gier i aplikacji na nowe systemy, sprawiła że twórcy gier zaczęli tworzyć coraz większe i poważniejsze tytuły.

Oczywiście początki były ciężkie i gry takie jak Asphalt 3 czy też N.O.V.A, które były najbardziej zaawansowanymi grami pierwszych kilku lat funkcjonowania iOS i Androida, z obecnej perspektywy są już grami bardzo archaicznymi.

W 2020 roku podzespoły oferowane w smartfonach nawet z niskiej czy średniej półki są już na tyle dobre, że twórcy gier nie muszą ograniczać się przy tworzeniu swoich nowych tytułów. Widać to chociażby po Gamelofcie i ich najnowszym tytule (chociaż wydanym w 2018 roku), czyli Asphalt 9: Legends. Jest to gra wyścigowa, która swoją grafiką nie odbiega w niczym od trochę starszych gier z tego gatunku, które jeszcze kilka lat temu ogrywaliśmy na konsolach i pecetach.

W co zagrać?

W takim razie jakie ciekawe gry na telefon możemy pobrać i pograć w 2020 roku?

Miłośnikom FPSów możemy polecić Modern Combat 5: Blackout lub Brawl Stars – pierwsza to FPS dla fanów realizmu, druga na pewno przypadnie do gustu młodszym.

Fani strategii na pewno powinni sprawdzić kultowe już Clash Royale, Lords Mobile oraz Clash of Clans.

Nie można też zapomnieć o portach popularnych gier z PC na smartfony. Warto tu wymienić chociażby PUBG Mobile, Fortnite’a, Minecrafta czy też World of Tanks Blitz.

Redakcja monstrum.com.pl