Masz długi? W takim przypadku sprawdź te porady, które pomogą Ci w uwolnieniu się od zadłużenia!
Poważne konsekwencje niespłaconych długów
Niespłacone zadłużenie, na przykład z kredytu czy pożyczki pozabankowej, może generować nie tylko odsetki za zwłokę w spłacie. To także naliczanie dodatkowych kar, przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej, wpisanie na listy dłużników, a nawet egzekucja komornicza.
Z długami nie ma żartów, dlatego wtedy, gdy się pojawiają, warto pozbyć się ich jak najszybciej. Zatem, jak wyjść z długu? Oto 5 sprawdzonych porad dla dłużników!
1. Przygotuj domowy budżet
Długi można spłacać znacznie łatwiej wtedy, gdy mądrze zarządza się domowym budżetem. Wielu dłużników nie prowadzi go w ogóle. Stworzenie domowego budżetu nie jest jednak skomplikowane. Dodatkowo, w tym celu można zastosować także pomocne aplikacje na smartfona, komputer.
W domowym budżecie należy zawrzeć swoje wpływy oraz stałe wydatki, w tym także raty pożyczek i kredytów do spłaty. Dobrze zaplanowany budżet pomoże w zarządzaniu domowymi finansami.
2. Zacznij oszczędzać
By łatwiej wyjść z długów, warto zmniejszyć swoje wydatki. Nawet niewielkie oszczędności mogą być bardzo pomocne. Nie dość, że pomogą w szybszym spłaceniu zadłużenia, to jeszcze dodatkowo mogą zapobiegać dalszemu zadłużaniu się przez zaciąganie kolejnych pożyczek i kredytów.
Warto oszczędzać nawet małe sumy, które pozwolą na stworzenie swojej poduszki finansowej!
3. Negocjuj spłatę długu z wierzycielem
Gdy pojawiają się problemy ze spłatą długów, warto podjąć negocjacje wierzycielem. W ich ramach można na przykład rozłożyć dług na jeszcze mniejsze raty, wydłużając okres spłaty. Wówczas spłata zobowiązań może być łatwiejsza.
Warto wskazać, że wierzycielem może być również firma windykacyjna. Firmy te dążą do nakłonienia dłużników do oddania długów i także są skłonne do negocjacji. Wtedy można również rozłożyć dług na niskie, łatwe w spłacie raty, a nawet umorzyć część opłat związanych z zadłużeniem.
4. Skonsoliduj zadłużenie
Kolejna propozycja na to, jak wyjść z długu, to skorzystanie z konsolidacji zadłużenia. Konsolidacja to połączenie posiadanych długów w jeden dla łatwiejszej spłaty. Zaciąga się wtedy specjalny kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną.
Konsolidacja pozwala na spłatę obecnych zobowiązań i regulowanie tylko jednego, w formie nowego kredytu lub pożyczki. Kredyt lub pożyczka konsolidacyjna na dłuższy okres pozwalają na obniżenie wysokości raty.
5. Skorzystaj z upadłości konsumenckiej
Dla dłużników będących osobami fizycznymi przepisy prawa przewidują również upadłość konsumencką. Polega ona na sądowym ogłoszeniu niewypłacalności względem wierzycieli.
Upadłość konsumencka nie oznacza jednak, że długów nie trzeba spłacać w ogóle. To możliwe tylko w nielicznych przypadkach. Najczęściej efektem upadłości jest stworzenie indywidualnego planu spłaty zadłużenia, który rozkładany jest na kilka lat. Jednocześnie dłużnik uzyskuje większy komfort – może uwolnić się od komornika, a także od firm windykacyjnych.