Misja – obiad!

Każdy z rodziców stanął przynajmniej raz w pełnej bezsilności przed pytaniem: co na obiad dla dzieci? Sprawa jest dużo prostsza, gdy dzieci są małe i nie potrafią jeszcze mówić. Wystarczy im przygotować jakąś gotową kaszkę lub krem ze słoiczka i gotowe. Raczej na pewno troszkę się pobawi posiłkiem, ale z pomocą rodzica trzymającego łyżeczkę, najczęściej zje wszystko przeszczęśliwe.
Zdecydowany problem pojawia się później, szczególnie gdy dzieci mają kontakt z innymi, chociażby w żłobku, przedszkolu czy szkole. Z zadziwiającą łatwością uczą się marudzenia i wymyślania, nawet gdy wcześniej nigdy nie protestowały przy obiedzie. Co wtedy zrobić? Można co prawda próbować delikatnej perswazji, trudnej sztuki negocjacji z naszymi pociechami, ale nie zawsze to pomoże, przynosząc tak nieraz potrzebne odpowiedzi. Co gorsza – nierzadko kończy się to płaczem i krzykiem.
Prawie zawsze działa jedzenie typu fast food, szczególnie w sytuacji, gdy restauracje wprowadzają specjalne zestawy dla dzieci, np. z zabawkami. Nie można jednak zawsze w kryzysowej sytuacji pakować dzieci do auta i decydować się na obiad w restauracji typu fast food. Warto jednak postawić na dialog, choć to praca trudna i wymagająca. Żadnym szczególnym odkryciem nie jest to, że dzieci mają swoje ulubione potrawy oraz różnego typu „zachciewajki”. Zróbmy dzieciom ich ulubioną potrawę, nawet kilka razy w tygodniu. Tłumaczmy jednak z cierpliwością, że nie zawsze mogą zjeść na obiad to, czego im się akurat chce w danej chwili. Pokażmy dzieciom, że do zrobienia obiadu należy się odpowiednio przygotować. Cierpliwość i dialog wydają się tu kluczem do sukcesu – pełnego brzuszka naszych pociech!

boboline.pl

Redakcja monstrum.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *