Jak urządzić kuchnię, żeby była praktyczna?

Robisz remont domu i zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię, żeby była praktyczna? Do tej pory sprzątanie i gotowanie było dla Ciebie gehenną i chcesz uniknąć tego samego w przyszłości? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku podstawowych zasad.

Urządzanie kuchni z jednej strony jest niezwykle przyjemne, z drugiej jednak wymaga pewnej wiedzy praktycznej. Zastanawiając się, jak urządzić kuchnię, trzeba bowiem pamiętać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim niezwykle istotne jest, aby uwzględnić jej wielkość i kształt.

Jak urządzić kuchnię o niewielkich rozmiarach?

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię, w której niewiele się mieści? Wbrew pozorom da się to zrobić całkiem skutecznie. Jeśli Twoja kuchnia jest wąska, warto ustawić ciąg szafek wzdłuż jednej ze ścian. Można również zastanowić się nad ścianką z mebli, w której schowasz wszystkie podstawowe sprzęty kuchenne. Jeśli natomiast Twoje pomieszczenie ma kształt kwadratu, idealnie będą do niego pasowały te meble, które da się ustawić w kształcie litery „L”. Dzięki nim zostanie Ci dużo miejsca na środku pomieszczenia i Twoja kuchnia zwiększy się optycznie. Praktycznym pomysłem będzie też zakup składanego stołu, który można przykręcić do ściany. Dobrze sprawdzą się też wąskie, podłużne blaty.

Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia była nie tylko optycznie większa, ale również wygodna, musisz także pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim warto zachować pewne odległości. I tak od zlewozmywaka do lodówki powinno być około 120-200 cm, od lodówki do kuchenki – 120-270 cm, a od zlewozmywaka do kuchenki co najmniej 90 cm. Zachowując te odstępy zapewnisz sobie wygodę i komfort.

Planując, jak urządzić kuchnię, warto również przeznaczyć w niej miejsce na zmywarkę. Nawet jeśli kuchnia jest mała. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i wodę, a w dodatku unikniesz sterty leżących na wierzchu naczyń, która wprowadzi do pomieszczenia dodatkowy chaos.

A jak urządzić kuchnię większych rozmiarów?

Większa kuchnia daje nam oczywiście większe pole do popisu. Zastanawiając się, jak ją urządzić, warto jednak pamiętać, że musi ona być miejscem, w którym będziemy chcieli przebywać. Warto więc, żeby nie była pusta.

Jak urządzić kuchnię o większym metrażu? Przede wszystkim w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać jej powierzchnię. Można na przykład umieścić w niej elementy ozdobne, takie jak duże obrazy albo wygodna kanapa. Jednocześnie jednak należy pamiętać o zachowaniu dobrego smaku – pomieszczenie ma nam się podobać!

Jeśli kuchnia jest naprawdę duża, warto rozważyć urządzenie w niej kącika do wypoczynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu można będzie jednocześnie przygotowywać posiłki i rozłożyć się z książką w wygodnym fotelu. Takie rozwiązanie przyniesie wiele korzyści, zwłaszcza jeśli często przyjmujemy w domu gości. Poza tym pozwala nam też na wykorzystanie niekonwencjonalnych pomysłów i puszczenie wodzy fantazji. A więc jak urządzić kuchnię o dużym metrażu? Na pewno z przytupem i rozmachem!

Redakcja monstrum.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *