ETF-y to specjalny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów. Jak działają? Jak w praktyce wygląda inwestowanie w ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są i jak działają ETF-y?
ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to jak wspomniano we wstępie specjalny rodzaj funduszy inwestycyjnych, który jest notowany na giełdzie. Powoduje to, że wyróżnia go wysoka płynność oraz bieżąca wycena. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że nie są to jedyne aspekty odróżniające ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Różnica sprowadza się bowiem przede wszystkim do celu działania. W przypadku ETF-ów jest nim bowiem wierne naśladowanie danego instrumentu bazowego, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu. Co może pełnić rolę instrumentu bazowego? Możliwości w tym przypadku jest naprawdę sporo, ponieważ mogą to być zarówno indeksy giełdowe, jak i koszyki akcji, surowce, czy waluty. Co więcej, obecnie coraz większą popularnością cieszą się także ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty. W jaki sposób działają ETF-y? W praktyce składają się one z akcji dokładanie tych samych spółek, które wchodzą w skład danego indeksu giełdowego. W efekcie powoduje to, że ETF zyskuje bądź traci na wartości w taki sam sposób, jak zachowuje się kurs instrumentu bazowego, na którym się opiera.
Jak w praktyce wygląda inwestowanie w ETF-y?
W praktyce inwestowanie w ETF-y z technicznego punktu widzenia jest bardzo proste. Co więcej, kupować może je każdy, kto posiada odpowiedni rachunek inwestycyjny. Jego otwarcie umożliwiają brokerzy, którzy pełnią rolę pośredników pomiędzy giełdą, a inwestorem. Po otwarciu rachunku maklerskiego wystarczy jedynie go zasilić, co pozwoli przeprowadzać pierwsze transakcje, czyli kupować jednostki uczestnictwa ETF-ów. Szczegółowo zostało to opisane w artykule przedstawiającym czynniki wyboru konta maklerskiego. W tym miejscu należy podkreślić, że przed zakupem warto dokonać odpowiedniej analizy, która pozwoli wytypować ETF z perspektywami wzrostu wartości w przyszłości.
Inwestowanie w ETF-y – zalety
Z czego wynika rosnąca popularność ETF-ów? Przede wszystkim z ich licznych zalet wśród, których należy wymienić nie tylko wspomnianą już dostępność, czy niski próg wejścia, dzięki któremu można kupować nawet pojedyncze jednostki uczestnictwa ETF-ów. Zdecydowanie ważniejsza jest bowiem możliwość osiągania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie, które są efektem tego, że większość indeksów giełdowych na przestrzeni lat rośnie. W efekcie ich naśladowanie może przynieść więcej korzyści niż próby samodzielnego uzyskania wysokich stóp zwrotu. Istotna w tym przypadku jest także wysokość opłat pobieranych za zarządzanie funduszem, które są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że ETF-y są zarządzane pasywnie.
Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to fundusze inwestycyjne, które w wieloletniej perspektywie mogą przynieść naprawdę atrakcyjne stopy zwrotu. Nie można jednak zapominać o ryzyku, które jest nieodzownym elementem inwestycji na rynku kapitałowym.
Materiał zewnętrzny