Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Cło z Chin – ile wynoszą opłaty celne?

14 stycznia 2022 Cło z Chin

Wiele przedsiębiorców w Polsce, rozważa opcje importowania towaru bezpośrednio z Chin. Jest to dobry sposób pozyskiwania towarów handlowych, bez konieczności korzystania z hurtowni. Jednak początkujący importerzy są często przytłoczeni, ilością informacji związanych z procesem importu i wysokością opłat celnych. W rzeczywistości jednak stawki obowiązujące w Polsce za większość importowanych towarów mieszczą się w granicy poniżej 10%. 

Ile wynosi cło na towar z Chin?

Cło z Chin jest obowiązkową opłatą za przekroczenie towaru przez granicę Polski. Bez opłacenia cła, nie ma możliwości dopuszczenia towaru do obrotu na terenie Polski. Cło stanowi opłatę dla budżetu państwa za sprowadzenie towarów z zagranicy. Wiele osób zastanawia się nad wysokością opłaty celnej z Chin, jednak jej wysokość jest uzależniona m.in. od rodzaju importowanego towaru. To, co wpływa również na wysokość cła za paczki z Chin, jest waga paczki, wartość oraz jej kategoria. Wysokość cła może wynosić od 0% do 50%, jednak pocieszającym jest fakt, że dla większości produktów, jest to zdecydowanie ta niższa granica. Przykładowo wysokość cła na hulajnogi elektryczne to zaledwie 6%, natomiast na okulary przeciwsłoneczne tylko 2,9%. Należy jeszcze pamiętać, że za import z Chin, obowiązuje jeszcze kolejny podatek, który należy opłacić. Mianowicie VAT stanowiący zazwyczaj 23% wartości towaru.

Jakie cło na towary z Chin?

W celu sprawdzenia wartości stawki celnej należy skorzystać z informacji przedstawionych na stronie ISZTAR, czyli informacyjny system zintegrowanej taryfy celnej. Tam znajdują się szczegółowe dane, odnośnie do stawek procentowych, obowiązujących na dany rodzaj towaru.

Dokładny sposób obliczenia opłaty celnej za towar z Chin wymaga uwzględnienia 3 kwestii:

  1.  wartości celnej, czyli wysokości opłaty uiszczonej za towar
  2.  wartości transportu poza UE (plus dodatkowe opłaty)
  3.  wartości stawki celnej

W przybliżeniu posłużyć może nam do tego następujący schemat:

(WARTOŚĆ CELNA + WARTOŚĆ TRANSPORTU POZA UE) x WARTOŚĆ STAWKI CELNEJ = WARTOŚĆ, JAKĄ NALEŻY UIŚCIĆ W URZĘDZIE CELNYM.

Aby uzyskać dokładną wartość stawek celnych, jaką należy uiścić w urzędzie celnym, dobrze jest skorzystać z kalkulatora opłat celnych dostępnego na stronie ISZTAR. Bardzo podobny kalkulator znajduje się również na stronie Europa.eu.

Należy pamiętać, że ocleniu podlegają również dodatkowe koszty jak przepakowanie towaru.

Istotną kwestią jest również fakt, że większość faktur wystawianych na chińskim rynku jest w dolarach. Cło natomiast musi zostać zawsze opłacone w walucie obowiązującej w kraju, na jaki dany produkt jest wprowadzany. Skutkiem tego, konieczne jest przeliczenie kwoty z faktury na złotówki, po średnim kursie obowiązującym w dniu wystawienia faktury.

Po opłaceniu cła jesteśmy również zobowiązani do zapłacenia VAT-u. Podstawowa stawka podatku wynosi 23%.

Do obliczenia tego podatku pomocny może okazać się ten schemat:

(WARTOŚĆ CELNA + WARTOŚĆ TRANSPORTU POZA UE + WARTOŚĆ STAWKI CELNEJ) x 23% = WARTOŚĆ PODATKU VAT

Jak opłacić cło za towar z Chin?

Towary importowane do Polski należy objąć w urzędzie celnym procedurą tranzytu. 

W celu uiszczenia kwoty za opłaty celne z Chin należy przygotować następujące dokumenty:

Fakturę, specyfikację towarową, pozwolenia/zezwolenia, jeśli są wymagane, certyfikaty, informacje o procesie produkcyjnym oraz kilka innych w zależności od specyfikacji towaru.

Kiedy trzeba płacić cło za produkty z Chin?

Istnieje kilka sytuacji, w których nie ma obowiązku uiszczenia opłaty celnej za paczki z Chin.

Należą do nich: zakup towarów z zerową stawką celną, zakupy poniżej 150 euro przeznaczone do użytku prywatnego, zakup próbek towaru.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy na jednoosobową działalność można dostać pożyczkę
Czego nie można zwrócić w sklepie
czy sklep ma obowiązek przyjąć zwrot

Jesteś zainteresowany reklamą?