Kiedy co roku do Polski przychodzi lato, a wraz z nim upalne temperatury przypominamy sobie, jak zbawiennym wynalazkiem jest klimatyzacja samochodowa. Dzięki niej możliwe są nawet długie podróże w środku dnia bez potu i zmęczenia wywołanego gorącem. Czy zastanawiamy się jednak, co sprawia, że z nawiewów wydostaje się przyjemnie zimne powietrze? W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć ci działanie tego systemu w samochodzie z naciskiem na jego serce, czyli chłodnice klimatyzacji.
Zasada działania klimatyzacji samochodowej
Klimatyzacja w samochodzie czy biurze działa na dokładnie tej samej zasadzie. Co więcej, nawet lodówka działa w oparciu o te same zasady fizyczne. Dlatego naszym zdaniem warto zrozumieć, jak te sprzęty działają. Lepsze pojęcie pozwoli ci nie tylko lepiej docenić cuda nowoczesnej techniki, ale też działać bardziej logicznie w przypadku awarii.
Zasadą fizyczną, którą wcześniej wspomnieliśmy jest fakt, że gaz po skompresowaniu zwiększa swoją temperaturę, a kiedy się rozpręża, to się jednocześnie ochładza. To właśnie dlatego końcówka dezodorantu staje się zimna, kiedy nim popryskamy.
Tak samo dzieje się w samochodzie osobowym. Specjalnie przygotowany w tym celu gaz rozprężany jest w miejscach, w których ma pośredni kontakt z powietrzem, które za moment trafi do nawiewu, a sprężany jest w miejscu, które będzie w stanie nadmiar ciepła odprowadzić do otoczenia. Tak właśnie dochodzimy do naszej bohaterki chłodnicy.
Chłodnica klimatyzacji
Tak jak już wspomnieliśmy chłodnica klimatyzacji jest sercem całego układu, ponieważ jak już wiemy to ona odprowadza nadmiar ciepła poza samochód i sprawia, że suma energii cieplnej w samochodzie spada. Element ten jest w stanie to robić dzięki swojej budowie. Chłodnica jest bowiem zbudowana z cienkich rurek wykonanych z metalu, który dobrze przewodzi ciepło. Najczęściej jest to miedź lub ewentualnie tańsze aluminium. Opisane rurki tworzą długi labirynt, przez który przepływa sprężony czynnik chłodniczy i oddaje energię do otoczenia.