Style w projektowaniu wnętrz

Gdy decydujemy się na własne cztery kąty, pozostaje jeszcze ważna decyzja o tym, jak udekorować wnętrze naszego mieszkania. Możemy skorzystać z porady ekspertów lub sami zdecydować w jaki sposób urządzić nasze lokum. Zanim zabierzemy się do pracy, dobrze jest zapoznać się z różnymi stylami projektowania wnętrz. Jeśli wybierzemy jeden, mieszkanie będzie spójne, a wszystko będzie do siebie pasować.

Jakie są najpopularniejsze style w projektowaniu wnętrz?

Styl skandynawski

Jednym z najchętniej wybieranych stylów jest styl skandynawski. Wybierając go, wybieramy uniwersalność, prostotę i przywiązanie do natury. Wnętrze powinno być w jasnych barwach, najlepiej, aby królowały biel, szarość i czernie z akcentami barwy ecru, zieleni i błękitu. Nie można zapominać o odpowiednim oświetleniu – styl skandynawski jest tradycyjny, dlatego nie powinno się zasłaniać okien. Słońce ma swobodnie wpadać do środka. Meble w tym stylu nie są wymyślne, wystarczy drewniany stół bez ozdobników, szafki lub stoliki kawowe powinny mieć prostą geometryczną budowę.

Styl rustykalny

Styl rustykalny można z pewnością określić mianem ludowego. Daje przyjemną atmosferę i nawet mieszkańcy miasta, mogą się dzięki niemu poczuć, jakby przebywali na wsi. Bardzo chętnie jest w nim używane drewno o prostych formach. We wnętrzach dominują barwy brązu, beżu i bieli. Poduszki można przyozdobić poszewkami z motywami kwiatów. Dobrze będą wyglądały ceramiczne akcesoria. Idealnie komponują się z wnętrzem rzeczy zrobione ręcznie.

Styl industrialny

Styl industrialny jest bardzo ciekawy. Barwami, które dobrze będą się w nim wyglądały są biel, szarość i czerń. Będą one optycznie powiększać wnętrze. Bardzo dobrym pomysłem, będzie położenie na jednej ze ścian fototapety udającej mur. Najważniejsze są meble, które będą wzmagać industrialny charakter wnętrza – metalowe szafki czy obrotowy taboret. Materiałami chętnie używanymi w tym stylu są drewno, skóry, szkło, metal i beton.

Styl retro

Styl retro wprowadza w nostalgiczny nastrój. Barwy we wnętrzu są wyraziste – żółć, pomarańcz, zieleń, błękit. Akcesoria powinny być w takich odcieniach, a idealnym materiałem będzie welur lub plusz. Wnętrze powinno być kolorowe i dobrze jest poszukać mebli, które będą stylizowane na styl retro.

Styl klasyczny

Styl klasyczny cechuje się elegancją. W Polsce jest ciągle bardzo popularny. Kolory w tym wnętrzu są stonowane – beżowy, kremowy, biały, szary. Komody, stoły i regały należy wybrać z litego drewna, a kanapy powinny być obite skórą. Ważnym elementem w tym stylu są dodatki. Stylowe żyrandole będą pasowały, jak i świeczniki z mosiądzu czy lustra w pięknych ramach.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny jest prosty, czytelny i pomysłowy. Elementy ozdobne powinny być delikatne, dużą rolę odgrywa minimalizm. Na poduszkach, dywanach czy tapetach dobrze będą wyglądały wzory geometryczne, nie można jednak zapominać o rozsądku. Barwy, które dobrze będą się wpasowywać we wnętrze tego stylu, to biel, szarość i czerń.

Redakcja monstrum.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.