Sprzątanie domu na wiosnę – czynność, która pomaga nam zaprowadzić względny ład i harmonie w naszym otoczeniu

Wiosną wszystko budzi się do życia. Dlatego też i człowiek powinien usunąć ze swojego otoczenia pozostałości po zimie. Najlepiej zacząć więc od wiosennych porządków.

Dlaczego są one tak istotne?

Po pierwsze dlatego, że większość z nas ma tendencje do chomikowania i upychania rzeczy. Z tegoż też względu w szafkach pozostają zarówno rzeczy zimowe, jak i letnie. Gdy wypada nam coś na szybko odnaleźć, wtedy robi się niezły ubraniowy rozgardiasz. Oddzielenie zimowych ubrań od letnich będzie więc krokiem w dobrą stronę. Po drugie wiosenne porządki są tak istotne, bo po zimie pozostało na półkach i meblach sporo kurzu i pyłku. Toteż warto się ich pozbyć z otoczenia.

Na wiosnę powinno się także wytrzepać wszystkie dywany, tapicerki i wyprać firany. W zimie nie było absolutnie takich możliwości. Poza tym wspomniane rzeczy chłoną nie tylko brud, ale i niemiłe zapachy. Toteż jeśli się je przewietrzy, upierze i umyje oraz wysuszy, dom i jego mieszkańcy odczują zauważalną różnicę.

Sprzątanie domu na wiosnę- od czego zacząć?

Najlepiej od wyniesienia wszystkich zbędnych kartonów, pudełeczek i innych plastikowych pustych opakowań. To ułatwi pracę. Po drugie sprzątanie domu na wiosnę trzeba zacząć od pokoi na górze, schodząc stopniowo coraz niżej. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się brudu, pyłku i kurzu w posprzątanych już pokojach.

Następnie należy zabrać się za przecieranie zastaw stołowych, sztućców i drobnych ozdób ustawionych na meblach. To na nich zazwyczaj gromadzi się najwięcej kurzu. Oczywiście takie sprawunki jak wypolerowanie mebli szmatką z dodatkiem płynu i ciepłej wody rozumie się samo przez się i nie trzeba o tym w ogóle przypominać. Zresztą podobnie jest z odkurzaniem i umyciem podłóg za pomocą mopa. To czynności, które są podstawą każdych porządków.

Co można jeszcze zrobić, by dom był czystszy na wiosnę?

Na pewno dobrze zrobi mu mycie okien i regularne wietrzenie pomieszczeń. Można również zadbać o stan techniczny wentylacji. Gdy będzie ona drożna, wtedy nie grozi nam żadna wilgoć ani grzyb na ścianach. Można również zadbać o łazienkę. Po pierwsze można to zrobić- używając środków, które zapobiegną kamieniowi i osadowi na umywalkach.

A po drugie nie zaszkodzi sięgnąć po specjalne odświeżacze powietrza, które zamaskują brzydkie zapachy płynące z toalety. Ponadto dom to jedno, ale równie ważne jest obejście wokół niego. Dlatego też trzeba wyczyścić i wymyć kostkę brukową oraz sprawdzić, czy na podwórku i na balkonie nie poniewierają się jakieś śmieci i resztki liści i gałęzi. Dobrze byłoby również zrobić porządki wiosenne w ogródku lub altance. W końcu dom to nie tylko budynek, ale i wszystko, co go otacza.

Czy opłaca się sprzątanie domu na wiosnę?

Jak najbardziej. W końcu nasze mieszkanie jest naszym azylem. I nie wypada, aby było one zapuszczone i zaniedbane. Porządki wiosenne wprowadzają ład nie tylko w budynku, ale też i w naszej głowie. Dzięki nim odżywa w nas potrzeba harmonii i porządku, a zimowe lenistwo i apatia odchodzą w zapomnienie. I nawet fakt, że wiosenne porządki są dosyć męczące- nie powinien nas zbytnio odstraszać. W końcu dobrze jest się czasem tak solidnie napracować. To podwyższa morale.

Redakcja monstrum.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.