Pomoc w imporcie z Chin – dlaczego jest potrzebna?

Coraz więcej firm decyduje się na import swoich towarów z Chin. To rozwiązanie ma wiele zalet, bo wytwarzane tam produkty często są dużo tańsze niż ich europejskie odpowiedniki. Z pewnością można je sprzedać ze sporym zyskiem. Import z Chin nie jest jednak łatwy. Dlatego właśnie, przynajmniej na początkowym etapie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dlaczego to wsparcie jest takie ważne?

Bez znajomości języka

Pomoc w imporcie z Chin jest szczególnie ważna w przypadku osób, które nie znają języka chińskiego, mandaryńskiego lub kantońskiego. Te trzy dialekty są najczęściej używane przez mieszkańców Chin, więc by nawiązać z nimi kontakt, dobrze jest znać przynajmniej jeden z nich. W Azji znajomość języka angielskiego nie jest tak powszechna jak w Europie i czasami może być niewystarczająca, by móc zawierać umowy biznesowe i do porozumienia się z potencjalnym kontrahentem. Dlatego też przyda się pomoc kogoś, kto zna język i kulturę Chin na tyle, by móc partycypować w negocjacjach i podpisaniu umowy.

Co ważne, znajomość języka może też przydać się podczas poszukiwań odpowiedniego producenta lub hurtownika. Bez znajomości języka przeczytanie oferty, wyszukanie informacji na stronie internetowej albo rozmowa telefoniczna z przedstawicielem producenta mogą po prostu być bardzo trudne. Niestety, ale nie można w pełni liczyć na automatyczne tłumaczenie, bo często jego efekty odbiegają od prawdy i mogą być przyczyną nieporozumień. Zdecydowanie bezpieczniej jest polegać na kimś, kto ma już doświadczenie w takich międzynarodowych kontaktach.

Znajomość aktualnych przepisów prawa

Import jest obwarowany wieloma przepisami prawa krajowego i międzynarodowego. Nie wszystkie towary można przewozić. Niektóre z nich muszą mieć specjalne certyfikaty i zezwolenia. Są jeszcze kwestie związane z podatkami i cłem. Ostatecznie wokół importu każdego towaru narastają formalności, których trzeba dopełnić, by móc w pełni legalnie sprowadzać towary do Polski. Pamiętajmy też, że Chiny są bardzo daleko, więc produkty należy przewozić drogą morską lub powietrzną, rzadziej lądową. To także może wiązać się z dodatkowymi formalnościami, a czasem także z koniecznością spełnienia wymogów państw, w których załadunek będzie przeładowywany. Przepisy mają też to do siebie, że często się zmieniają. Dlatego też nadążanie za nimi i ich prawidłowa interpretacja może być zadaniem na cały etat. Zwykle przedsiębiorcy nie mają wystarczająco dużo czasu, by się tym zająć. Łatwiej jest związane z tym obowiązki po prostu oddelegować. Bardzo ważne jest też pamiętanie o obowiązkowych w danych kraju podatkach, w Polsce jest to np. VAT.

Znajomość rynku

Początkujący importer z Chin może mieć plan na sprowadzenie konkretnego produktu. Przyda mu się jednak pomoc fachowca w tym, by na zupełnie nieznanym rynku znaleźć odpowiedniego producenta lub hurtownika. Znajomość lokalnego rynku i jego charakteru może być bardzo ważna także w negocjacjach. Dlatego dobrze, jeśli fachowiec, który pomaga w imporcie, ma już doświadczenie, którym chętnie dzieli się ze swoimi klientami.

Import z Chin – pomoc

Trudno mieć wątpliwości, że korzystanie z pomocy w imporcie jest dobrym pomysłem. Dla importera oznacza to zdecydowanie mniej zamartwień, bo wynikające z importu obowiązki może po prostu przekazać specjaliście. Oczywiście trzeba też pamiętać, że podejmowanie ostatecznych decyzji w kwestii importu należy do samego importera. Jednak profesjonalne doradztwo może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko towarzyszące takim transakcją i sprawić, że będą one zakończone sukcesem.

Redakcja monstrum.com.pl