Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Korzyści faktoringu dla klientów i dostawców

16 maja 2023 faktoring


Faktoring nie byłby tak popularny w Polsce, gdyby nie liczne korzyści, na jakie mogą liczyć jego klienci.

Jakie są korzyści faktoringu dla klientów i dostawców?

Faktoring to jeden z popularnych sposobów finansowania dla biznesu. Dobrze sprawdzi się on w przypadku, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Faktoring umożliwia szybkie pozyskanie kapitału poprzez upłynnianie faktur, co pomaga w utrzymaniu płynności finansowej. Po podpisaniu umowy cały ten proces może odbywać się w ciągu zaledwie kilku dni, bieżące potrzeby finansowe przedsiębiorstwa.

Jak działa faktoring? Podstawowe informacje

Faktoring to forma finansowania działalności biznesowej, która polega na sprzedaży niezapłaconych należności z faktur przez przedsiębiorcę do faktora (instytucji finansowej).

Po dokonaniu przez przedsiębiorcę sprzedaży faktury faktor przekazuje przedsiębiorcy część lub całość wartości, co odbywa się zazwyczaj w ciągu kilku dni (do tygodnia). W zależności od typu umowy faktor nie może zażądać od swojego klienta zwrotu środków w przypadku niewypłacalności kontrahenta klienta (f. bez regresu). Ponieważ faktor przejmuje od swojego klienta ryzyko niewypłacalności dłużnika, w zamian za to pobiera prowizję od wartości faktury.

W przeciwnym wypadku, tzn. w ramach faktoringu z regresem, możliwość roszczeń względem klienta jak najbardziej istnieje.

Statystyki w zakresie faktoringu w Polsce pokazują, że jest to popularna forma w naszym kraju forma finansowania biznesu. Według raportu Polskiego Związku Faktorów na koniec 2022 roku wartość obrotów firm zrzeszonych w ramach PZF wyniosła ok. 460 mld zł (dla porównania, cztery lata wcześniej było to „zaledwie” ok. 242,8 mld zł). Można się spodziewać dalszych wzrostów rynku faktoringowego w najbliższych latach.

Korzyści faktoringu – dla klientów

Odpowiednio wykorzystany faktoring (jest on dostępny np. w ramach oferty https://pragmago.pl/porada/faktoring/) może przynieść wiele korzyści faktorantom, czyli firmom, które z jego użyciem finansują swoją działalność biznesową. Poniżej przedstawiamy Ci niektóre spośród wszystkich potencjalnych korzyści, na jakie możesz jako przedsiębiorca liczyć dzięki tej usłudze:

  • poprawa płynności finansowej – wspomniana jest przez nas poprawa płynności to zdecydowanie najważniejsza korzyść, jaka wiąże się z korzystaniem z finansowania w postaci faktoringu. Ta forma finansowania umożliwi Ci szybkie pozyskanie środków finansowych z tytułu nieopłaconych faktur. Skrócenie okresu oczekiwania na płatność od kontrahentów pozwoli Ci regulować zobowiązania bez obawy o przekroczenie terminów płatności czy konieczności zaciągania szybkich pożyczek na wysoki procent,

  • redukcja ryzyka – w przypadku wyboru faktoringu bez regresu przedsiębiorca może liczyć na przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika na faktora, który to będzie musiał w przypadku problemów zająć się windykacją długu.

Wreszcie, wdrożenie faktoringu w przedsiębiorstwie to sposób na optymalizację kosztów. Może być to dość zaskakujące stwierdzenie, gdy zwrócimy uwagę na fakt, że przecież faktor pobiera prowizje i opłaty od faktur, które mu przekażesz. Z drugiej jednak strony jeśli weźmiemy pod uwagę, że przedsiębiorca dzięki faktoringowi nie musi już korzystać z kredytu obrotowego ani tracić (w niektórych przypadkach) czasu na windykację należności, korzyści wydają się wówczas oczywiste.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak digitalizacja dokumentów wpływa na efektywność biznesu?
Kompleksowe i innowacyjne usługi sprzątania terenów zewnętrznych
Tajemnice skutecznego konwoju pieniędzy

Jesteś zainteresowany reklamą?