Ze względu na niechęć wielu kotów do pobierania surowej wody, mokra karma dla kota wydaje się najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uchronić zwierzę przed schorzeniami wynikającymi z przewlekłego odwodnienia organizmu. Oczywiście w sprzedaży dostępne są również suche i suszone kocie karmy, ale tego typu produkty zalecane są do podawania jedynie tym zwierzętom, które piją wodę z kranu, fontanny lub miseczki.
Zalety stosowania mokrej karmy
Pomijając kwestię optymalnego nawodnienia zwierzęcia, podawanie mokrej karmy kotu jest dobrym wyborem ze względu na większą smakowitość tego typu pożywienia, jego miękką konsystencję, lekkostrawność oraz wygląd zbliżony do naturalnego pokarmu kotów. Mokra karma dla kota zwykle składa się z drobnych kawałków mięsa i zwierzęcych podrobów w zawiesistym sosie. Takie pożywienie nie tylko apetycznie wygląda, ale i przyjemnie pachnie, zachęcając koty do konsumpcji. Co ważne, dzięki wysokiej zawartości wody karmy mokre dla kotów mają mniejszą gęstość kaloryczną niż karmy suche i suszone. Kot, zjadając określoną porcję mokrego pożywienia, pochłania mniej kalorii niż w przypadku zjedzenia takiej samej porcji karmy suchej. To korzystne z punktu widzenia zwierząt po sterylizacji, ze skłonnością do tycia oraz kotów z nadwagą, które należy odchudzić.
Skład karmy mokrej
Podobnie jak w przypadku pełnoporcjowych karm suchych, także mokre karmy dla kotów, pełnoporcjowe, zawierają w swoim składzie wszystkie składniki odżywcze i mikroelementy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kocich organizmów. Co więcej, skład takiego pożywienia jest zawsze odpowiednio zbilansowany, a zatem zawiera optymalną proporcję poszczególnych składników, przede wszystkim białek i tłuszczów, witamin i minerałów. Oczywiście mokra karma dla kota może mieć lepszą lub gorszą jakość, większą lub mniejszą przyswajalność, smakowitość czy strawność. Wszystko zależy od rodzaju użytych do jej produkcji składników. Zasadniczo można przyjąć, że im większa procentowa zawartość mięsa, podrobów i tłuszczu zwierzęcego lub rybiego w karmie, tym lepiej. Z uwagi na ograniczoną zdolność kotów do trawienia węglowodanów, w dobrej jakości karmach nie znajdziemy ziaren zbóż i innych roślinnych wypełniaczy, co najwyżej zioła, wybrane warzywa i owoce.
Ze względu na wysoką zawartość wody, mokre karmy dla kotów są najlepszym wyborem dla zwierząt, które mało piją i ogólnie niechętnie przyjmują wodę. To dobry wybór także dla zwierząt otyłych i po sterylizacji. Dobrej jakości karmy mokre są bardziej smakowite, mniej kaloryczne i łatwiejsze do strawienia niż karmy suche, a przez to chętnie sięgają po nie nawet kocie niejadki.