Czy warto brać kredyt dla firm – cenne wskazówki i porady

Brak funduszy może hamować rozwój firmy, dlatego też w wielu sytuacjach przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z pomocy banków. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo nie tylko czy warto brać kredyt dla firm, ale również jakie są jego największe zalety i na co trzeba uważać.

Kredyty odnawialne – co warto wiedzieć

Kredyt odnawialny na rachunku firmowym w wielu sytuacjach jest jedyną deską ratunkową przy utracie płynności finansowej. Dzięki kredytowi odnawialnemu firmy w dalszym ciągu mogą dokonywać transakcji pieniężnych (do określonego limitu). Kredyt odnawialny dla firm jest bardzo podobnym instrumentem do linii kredytowej, która działa na zasadzie debetu. Sporą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba za każdym razem marnować czasu na składanie wniosku kredytowego. Bardzo wygodne jest także spłacanie kredytu odnawialnego. Banki mogą naliczać odsetki jedynie za faktycznie wykorzystane pieniądze.

Kredyty obrotowe dla firm

Bardzo wiele firm korzysta również z kredytów obrotowych, które wykorzystywane są na finansowanie działalności danej firmy. Mowa tutaj między innymi o wypłacaniu wynagrodzenia, rozliczaniu się z urzędami itp. Kredyt obrotowy jest dobrym wyborem dla średnich i dużych firm, które mają zamrożoną większą ilość gotówki. Firmy, które mają zaległości od kontrahentów i chcą zachować płynność finansową często posiłkują się właśnie kredytami obrotowymi.

Kredyty inwestycyjne

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze kredyty dla firm, to nie można zapominać również o kredytach inwestycyjnych. Z tego rozwiązania finansowego korzystają najczęściej firmy, które mogą pochwalić się ugruntowaną pozycją na rynku. Aby skorzystać z kredytu wymagana jest nie tylko dobra kondycja firmy, ale również biznesplan inwestycyjny. Kredyt inwestycyjny można wykorzystać jedynie na wyznaczony cel. Najczęściej wykorzystuje go się do modernizacji, zakupu nieruchomości, samochodów i sprzętu. Dzięki kredytowi inwestycyjnemu firma może liczyć na zdecydowanie szybszy rozwój.

Czy warto brać kredyt dla firm?

Powyżej opisane kredyty mają bardzo wiele zalet, dlatego też wiele firm korzysta z ich dobrodziejstwa. Największą zaletą kredytu firmowego jest przede wszystkim to, że dzięki niemu można rozwijać działalność biznesową bez potrzeby angażowanie własnych środków pieniężnych. Do kluczowych zalet należy zaliczyć również przystępne oprocentowanie kredytów dla firm. W dzisiejszych czasach oprocentowanie może maksymalnie wynosić 10% kwoty kredytu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki kredytom dla firm można sporo zaoszczędzić. W dużej mierze wynika to z tego, że dzięki kredytowi można znacząco obniżyć podstawę opodatkowania. Wszystkie odsetki od kredytu bez żadnego większego problemu można zaliczyć do kosztów działalności firmy. Sporą zaletą kredytów dla firm jest także ich duża dostępność. Praktycznie każdy bank w Polsce ma krótkoterminowe i długoterminowe kredyty dla firm, które nie wymagają długotrwałych procedur. Z praktycznego punktu widzenia warto brać nawet bardzo niewielkie kredyty, dzięki którym będzie można zbudować pozytywną historię kredytową i tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu na większe kwoty w niedalekiej przyszłości.

Redakcja monstrum.com.pl