Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Co to jest kredyt konsolidacyjny i jak go dostać?

8 września 2020 Co to jest kredyt konsolidacyjny


Mianem kredytu konsolidacyjnego określa się formę kredytu, która pozwala kredytobiorcy na połączenie kilku kredytów w jeden – z reguły z niższą ratą lub pozwalający w efekcie finalnym zaoszczędzić pieniądze na odsetkach.

Pojęcie kredytu konsolidacyjnego

Wyjaśniając, co to jest kredyt konsolidacyjny, należy wyjaśnić, że jest to forma połączenia zobowiązań, pozwalająca na uniknięcie nieterminowych spłat i tym samym wzrostu zadłużenia u osób, które z jakichś przyczyn nie mogą sobie poradzić ze spłatą pożyczek lub kredytów.

Rozwiązanie łączące kilka kredytów w jeden pozwala z reguły na zmniejszenie wysokości raty, a także finalnej sumy odsetek za całość zobowiązania.

Niekiedy problemy ze spłatą zobowiązań pojawiają się, kiedy chcemy zbudować historię kredytową pozwalającą uzyskać na przykład kredyt hipoteczny. W takich sytuacjach można zastosować kredyt konsolidacyjny.

Kredyt celowy przeznaczony na spłatę zobowiązań

Kredyt konsolidacyjny można wziąć z pomocą banku lub innej instytucji finansowej, a także samemu. Aby wziąć kredyt konsolidacyjny we własnym zakresie, należy podliczyć sumę wszystkich innych zobowiązań, które chcemy spłacić, a następnie poszukać korzystnej oferty, która pozwoli na ich uiszczenie.

Z reguły bank, w którym posiadamy rachunek osobisty, proponuje kredyty w promocyjnym oprocentowaniu lub ze zmniejszoną prowizją, co może się okazać dobrym rozwiązaniem.

W chwili obecnej można konsolidować zarówno zobowiązania bankowe, jak i pozabankowe – tak zwane „chwilówki”. Co więcej, opcja taka coraz częściej pojawia się w firmach świadczących usługi finansowe, co oznacza, że nie trzeba samodzielnie konsolidować pożyczek chwilowych.

Co jest istotne podczas zaciągania kredytu konsolidacyjnego?

Połączenie kilku kredytów lub pożyczek w jeden wiąże się z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania w takiej wysokości, która pozwoli na spłacenie wszystkich innych długów poza kredytem konsolidacyjnym.

Gdy decydujemy się na samodzielne wzięcie kredytu konsolidacyjnego, bez pomocy innych instytucji finansowych, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak:

– wysokość raty kredytu konsolidacyjnego – jako że ogólna idea takiego kredytu polega na obniżeniu wysokości miesięcznej raty i tym samym ułatwienia spłaty zobowiązań, trzeba się upewnić, że rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma rat wszystkich zobowiązań, które dzięki niemu spłacimy;

– całkowita kwota, którą należy spłacić – choć finalnie kwota ta będzie wyższa niż w przypadku pojedynczych zobowiązań, warto zwrócić uwagę, aby była jak najniższa, co zapobiegnie dalszej utracie środków,

– RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – jest to kwota, jaką zapłacimy za wzięcie kredytu, jednak nie uwzględnia ona innych opłat,

– prowizja za udzielenie kredytu – jest jedna z opłat, o których mowa wyżej, warto sprawdzić, w jakiej wysokości prowizję pobierają rozważane przez nas banki,

– zabezpieczenie kredytu i ogólne warunki umowy – co pożyczkodawca uznaje za odpowiednią formę zabezpieczenia (na przykład hipoteka), jakie są kary umowne za opóźnienia w spłatach, czy istnieje możliwość odroczenia rat.

Przed wzięciem kredytu konsolidacyjnego, warto sprawdzić podmiot udzielający pożyczki, aby sprawdzić, czy jest on wypłacalny.

Redakcja monstrum.com.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, zdrowia, domu, zakupów, mody i wielu innych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czego nie można zwrócić w sklepie
czy sklep ma obowiązek przyjąć zwrot
Jak digitalizacja dokumentów wpływa na efektywność biznesu?

Jesteś zainteresowany reklamą?