ARTYKUŁY, Bez kategorii

Fenomen gry Counter-Strike

Counter-Strike, potocznie zwana również CS to wciąż jedna z najbardziej popularnych gier FPS w Polsce. W tym artykule spróbuję przybliżyć wyjątkowość tej gry, która została stworzona w 1999 roku i nadal przyciąga tysiące fanów przed ekrany monitorów.

Kilka zdań o samej grze i jej genezie

Counter-Strike to gra multiplayer, z gatunku FPS (First Person Shooter). Stworzona została przez „Gooseman” – Minha Le’a i „Cliffe” – Jessa Cliffe’a, a swoją premierę miała dokładnie 19 czerwca 1999 roku. Początkowo była tylko modem do gry Half-Life, jednak później tworzono kolejne wersje, które przekształciły się w samodzielne produkcje, korzystające z silnika oryginalnej gry. CS został stworzony z myślą o grze w sieci, multiplayer. Dopiero po dłuższym czasie zostały stworzone boty, czyli modyfikacja imitująca prawdziwych graczy. Została również z czasem włączona do steam (valve software), dzięki czemu jest stale uaktualniana.

Jednak jak dobrze wiadomo to wersja 1.6 podbiła serca graczy i do dziś jest najczęściej wybierana. Z pewnością swoją popularność zawdzięcza między innymi trybowi rozgrywki, który sprawia, że gra jest niezwykle atrakcyjna. Mamy do wyboru grę w drużynie terrorystów, lub w siłach antyterrorystów. Terroryści na mapach typu de_ mają za zadanie podłożyć bombę (tzw. pakę lub c4) w wyznaczonym do tego miejscu (tzw. bombsite) natomiast antyterroryści muszą tych miejsc pilnować, a jeżeli ładunek wybuchowy jest już podłożony rozbroić go.

Na mapach typu cs_ sytuacja jest całkowicie inna. To terroryści pilnują zakładników przed odbiciem ich przez antyterrorystów. Mamy także w trakcie gry możliwość komunikacji głosowej z innymi, wystarczy posiadać mikrofon. Dzięki takiej rozgrywce bardzo ważna jest gra drużynowa i mim zdaniem to właśnie sprawia, że Counter-Strike zdobyła tak wielką popularność wśród graczy. Gra z innymi ludźmi sprawia, że taka forma rozrywki jest bardziej atrakcyjna i nie tak przewidywalna jak gra z komputerem.

Counter-Strike 1.6 dziś

Obecnie gra Counter-Strike 1.6 cieszy się ogromną popularnością, mimo że powstały już nowsze wersje i dużo bardziej zaawansowane graficznie, między innymi Counter-Strike Source. Tworzone są do CS 1.6 przeróżne modyfikacje, mapy oraz modele graczy. Stale powstają nowe serwery cs, oraz nowe firmy oferujące hosting takich serwerów.

Aby założyć swój serwer do gry Counter-Strike wcale nie trzeba mieć umiejętności informatyka, gdyż istnieje wiele for z gotowymi opisami instalacji i konfiguracji serwerów HLDS. Jedynym i znacznym problemem z jakim do tej pory nie poradzono sobie to cheaty do tej gry, potocznie zwanymi także haxami. Są to programy służące oszukiwaniu w grze, dzięki którym osoba używająca ich widzi innych przez ściany, lub też ma automatyczne namierzanie celownika w wybrany punkt na ciele.

Powstają coraz to nowsze tego typu programy i dlatego walka z nimi jest stosunkowo trudna. Ale to nie wszystkich graczy, a wręcz mam wrażenie, iż niewielu. Osoby używające takich programów są systematycznie banowane.

About admin

No information is provided by the author.

Komentarze mile widziane

Podoba ci sie artykul, skomentuj go. Nie podoba sie, tez go skomentuj :)