ARTYKUŁY, Bez kategorii

Recenzja DC Universe Online

– To narośl?
– A może dobudówka?
– Nie! To superbohater!

Gotham to niebezpieczne miejsce. Naprawdę niebezpieczne. I nie chodzi nawet o inwazję sił Brainiacka, ale o czyhających tu superzłoczyńców i superbohaterów. Spotkać można ich wszędzie: dyndają pod mostami, gnieżdżą się pod linią szybkiej kolejki, obklejają sobą latarnię morską, a pod posterunkiem policji stoją jak te… no… eee… no niech będzie, że słupy. I trzeba zauważyć, że (będzie kolokwialnie): lubią się ze sobą prać. Prać całkiem na poważnie. Z tasakami, bronią palną i noszonymi pod kostiumem zminiaturyzowanymi działkami maszynowymi. A DC Universe Online im na to wszystko pozwala. Ba, nawet ich zachęca. Zachęca ich bo/albowiem/ponieważ pranie się z innymi graczami, gdy można latać, rozmazywać się w superszybkim biegu lub chodzić po pionowej ścianie, jest niesamowicie fajne. I tak dynamiczne, że czasem (często) trudno się odnaleźć na ekranie. W związku z tym, trzeba się naprawdę postarać by przeżyć.

W DC Universe Online w wersji PC, walczymy za pomocą lewego i prawego przycisku myszy, a także za pomocą klawiatury (używanej w przypadku specjalnych ataków). Przyciskami myszki wywołujemy sekwencje ciosów, które (gdy już zdobędziemy takie talenty) układają się w combo i zadają więcej obrażeń. Klawisze z kolei pozwalają nam wykonywać działania bardziej finezyjne, jak np. (podaje przykłady z paska mojej postaci): wiązanie przeciwnika łańcuchem, ukrywanie się, używanie gazu paraliżującego czy wyjęcie mobilnego, latającego działka zza gorsetu. Talenty te gracz pozyskuje z kolejnymi awansami, poprzez rozwijanie drzewka umiejętności (a umiejętności zaprawdę jest mnogość).

W materiałach prasowych często przewijało się twierdzenie, że DC Universe Online to gra wyjątkowo dynamiczna. W rzeczywistości DC Universe Online to gra WYJĄTKOWO DYNAMICZNA. W walkach PVE wszystko odbywa się szybko, ale najczęściej jednak mamy kontrolę nad tym, co dzieje się na ekranie, bo sztuczna inteligencja jest dość przewidywalna. W walkach PVP natomiast najczęściej widzieć będziemy smugi i punkty trafień (no, chyba, że to ja mam wolne oczy). Tak czy inaczej, zabawa jest przednia.

 

Polowanie na złoczyńców/bohaterów

– Coś tam było?
– Człowiek!
– Może dostał?
– Może!

Polowanie na bohaterów wrogiej frakcji to ten aspekt rozgrywki, dla którego stworzono DC Universe Online. Takich kończących się jatką spotkań jest wiele. Wyobraźcie sobie na przykład, że siedzicie sobie spokojnie na reklamie mięsa (na wielkim billboardzie z widokiem na Gotham), dumając o niebieskich migdałach, albo o kolacji, gdy nagle zauważacie śmigającego kilka pięter niżej superzłoczyńcę i to takiego jakiegoś niedoświadczonego. No i co robicie? Ano, uczycie go życia i szacunku dla starszych, oczywiście. A jak go uczycie? Ano, porządnym, pedagogicznym laniem.
Gdy zaś wiecie o planowanym na godzinę 00:00 spotkaniu przy morskiej latarni, to grzech nie zjawić się w towarzystwie kilku znajomych z ligi. Oczywiście, wszystko to dotyczy serwerów PVP, ale pisząca te słowa nie widzi wielkiego sensu w graniu w mmorpgi pozbawione możliwości dowolnego polowania na innych graczy przeciwnej frakcji. Polowanie to zresztą słowo klucz, bo w związku z tym, że świat DC Universe Online to przede wszystkim tereny miejskie, a gracz ma tyle możliwości poruszania się po, ponad i pomiędzy budynkami, albo czajenia się we wnękach (a także: dziurach, zaułkach, piętrach, schodach przeciwpożarowych, dobudówkach itd.), tropienie i atak z zaskoczenia jest na porządku dziennym. Tropienie i atak z zaskoczenia to największa radość w tej grze.

Skoro zaś mowa o tropieniu i polowaniu to pojawia się tu jeszcze jeden aspekt związany z powszechnym zasadzaniem się na innych graczy, mianowicie: ucieczka. Uciekanie w DC Universe Online to sztuka, bo chociaż potrafimy biegać, skakać, czasem latać, czasem przyklejać się do budynków itd., to nasi przeciwnicy potrafią to samo, a co gorsza, jeżeli jesteśmy blisko, widzą nas całkiem wyraźnie na swojej mini-mapce. To oznacza z kolei, że w wielopoziomowym Gotham i Metropolis trzeba umieć uciekać i jest to umiejętność tak rzadka jak cenna.

Jeżeli chodzi o areny, czyli pola walki PVP, to przyznam szczerze, że wzięłam udział w kilku, ale też nie zgłębiałam ich szczególnie, mając możliwość uczestniczenia w otwartym PVP.

Alerty, Legendy i questy DC Universe Online

Jeżeli śledzicie informacje o DC Universe Online, wiecie już czym są alerty i Legendy. Jeżeli nie śledzicie, wyjaśniam: alerty to po prostu instancje, Legendy zaś to battlegroundy pozwalające walczyć z innymi graczami wcielając się w bohaterów znanych z uniwersum DC. Są to dwa aspekty gry, które stoją na niezłym poziomie, chociaż nie oszałamiają. Alerty są o tyle ciekawie zorganizowane, że nie musimy wraz z resztą grupy wykonać założeń scenariusza od początku do końca, bo uczestnicy alertów są dołączani do grupy automatycznie i mogą także w każdej chwili odejść nie wywołując ataków szału pozostałych członków drużyny. Jeżeli chodzi o Legendy, wydaje mi się, że rozwiązanie to zostało przygotowane z myślą o fanach komiksów, którzy pomyślą „Wow! Jestem Batmanem!”. Na mnie te komiksowe postacie nie robią wrażenia, bo nikt nie pomyślał o smoku Milusiu.

 

W każdym razie, instancje są, PVE jest i wszystko to stoi na przyzwoitym poziomie, a jeżeli wybieracie gry właśnie dla zabawy PVE, to ucieszy Was fakt, że większość questów w DC Universe Online jest skonstruowana dobrze, a niektóre są przygotowane wyjątkowo dobrze. Naprawdę. Misje są głęboko osadzone w fabule. Lokalizacje związane z wykonywanymi zadaniami są dopracowane i bardzo różnorodne, a całość jest wciągająca. Trzeba się naprawdę postarać, by znudzić sie questami, bo układają się w spójną i ciekawą historię.

Grafika, muzyka i świat DC Universe Online

Zacznijmy od tego, że świat jest bardzo żywy. Ludzie rozmawiają przez telefony, spacerują, krzyczą, awanturują się i uciekają, samochody jeżdżą po ulicach albo jeżdżą jak popadnie. Stworzenia Brainiacka walczą z policją a halucynacje, jak to halucynacje, szwędają się ospale koło beczek z toksynami. Gra jest świetnie udźwiękowiona. Co chwile do naszych uszu dobiegają okrzyki: „O Boże! Niech mi ktoś pomoże!” albo „Świetnie! To poradzę sobie sam!”, albo: „Halo! Czy jest tam ktoś?”, „Proszę! pomocy!” i tym podobne. Także mijani przechodnie nie krępują się, by w naszej obecności rozmawiać o tajnych dokumentach, transakcjach, umówionych spotkaniach i innych zaprzątających ich sprawach. W tle zaś słyszymy muzykę pełną napięcia i niepokojącą.

 

Ci najbardziej znani bohaterowie uniwersum DC dysponują głosami sławnych aktorów. Swoich głosów użyczyli m.in. Mark Hamill, Wil Wheaton, James Marsters i Gina Torres. Jeżeli nie wiecie o kogo chodzi, uwierzcie po prostu, że DCUO jest znakomicie udźwiękowiona.
Z grafiką rzecz jest nieco bardziej skomplikowana. Jak wspomniałam, lokalizacje są bardzo dobrze przygotowane, a Gotham i Metropolis to po prostu piękne miasta, ale np. wspinając się po wieżowcach widać, że tekstury budynków mogłyby być nieco lepsze. Tekstury budynków i praca kamery, to zresztą główny powód dla którego w mojej prywatnej ocenie DC Universe Online zasługuje na ocenę 5,35 na 6 punktów za grafikę. Tekstury to mniejszy problem, ale praca kamery utrudnia czasem walkę i skradanie się po sufitach.

Pochwała prostoty

DC Universe Online posiada bardzo dostępne i przyjazne dla użytkownika rozwiązania dotyczące questów, poruszania się po różnych lokalizacjach, podróżowania pomiędzy Gotham i Metropolis itd. Każdy quest można uruchomić z poziomu dziennika, a wybrane zadania aktualizują się i umożliwiają rozpoczęcie kolejnej części przygody także poprzez dziennik. Wraz z aktywacją wybranej misji, na naszej mapie pojawia się strzałka wyznaczająca kierunek lokalizacji, do której musimy się udać. Jeżeli zaś zdarzy nam się zabłądzić gdzieś w Gotham lub Metropolis, wystarczy, że otworzymy mapę i zaznaczymy wybrany punkt orientacyjny, a wtedy podobna strzałka skieruje nas w stronę np. posterunku policji. Także rajdy, areny i Legendy dostępne są z poziomu menu. Prostota obsługi nie wpływa jednak na łatwość rozgrywki i nie psuje zabawy. Interfejs ma jednak kilka poważnych wad: nie można uruchomić menu za pomocą myszki, a w związku z tym należy nauczyć się skrótów klawiszowych, rozmowy na czacie są możliwe tylko gdy spokojnie stoimy albo gdzieś sobie dyndamy, bo nie można jednocześnie chodzić/latać/skakać i rozmawiać.

Wady DC Universe Online

DC Universe Online nie jest niestety grą pozbawioną wad, a opisany interfejs to tylko jedna z nich. Dużo irytacji wywołuje praca kamery, ponieważ dość często – zwłaszcza gdy nasza postać porusza się w pionie – sprawia, że widzimy nie to, co chcielibyśmy zobaczyć, lecz coś całkiem innego. Pół biedy, gdy dzieje się tak podczas przebieżki przez miasto, ale w trakcie walki to naprawdę przeszkadza. Gra nie jest też najlepiej opisana i na przykład, decydując się na wybór konkretnych umiejętności, rzadko wiemy co tak naprawdę wybieramy. Do drobniejszych problemów, które pewnie wkrótce zostaną naprawione, zaliczyć można szwankujące animacje (czasem na ścianie budynku nasz bohater nadal biegnie, zamiast się po nim wspinać), rozwarstwianie się tekstur (opisywałam już w którymś z „tekstów na gorąco”, że zbyt często oglądam swoją twarzoczaszkę) czy tempo pojawiania się nowych potworów (w niektórych lokalizacjach nie ma lekko z takim nawarstwieniem przeciwników). Więcej poważniejszych problemów nie zaobserwowałam, nie wiem jednak jak wygląda gra po osiągnięciu maksymalnego poziomu doświadczenia, bo ten wciąż jeszcze jest przed moją postacią.

DC Universe Online: Podsumowanie

DC Universe Online to tytuł łatwy w obsłudze, bardzo przyjemny i bardzo grywalny. Chociaż tłum superbohaterów i superzłoczyńców może budzić wątpliwości dotyczące konstrukcji fabularnej mmorpga, historia jest dopracowana i niesamowicie wciągająca. Tym, co stanowi o wyjątkowość DC Universe Online i co służy za powód, by grę kupić, nie jest jednak świat przedstawiony, ale świetnie skonstruowana walka. A właściwie: walka i ruch. Możliwość okładania przeciwników czym popadnie i np. czajenia się na nich na suficie. Jeżeli więc lubicie kreatywną walkę z innymi graczami, a na hack&slashach niejedną myszką przyprawiliście o smutny koniec, DC Universe Online to tytuł dla Was.

About admin

No information is provided by the author.

Komentarze mile widziane

Podoba ci sie artykul, skomentuj go. Nie podoba sie, tez go skomentuj :)